top of page

A "síró fiú" bosszúja: Akiket a gyújtogató festmény üldöz

Frissítve: júl. 5.

Az 1980-as években tűzesetek sorozata söpört végig Észak-Angliában, és ezeket az eseményeket egyesítette az a tény, hogy a "Síró fiú" festmény reprodukcióit találták meg a leégett házakban- a tűztől teljesen érintetlenül... Ennek köszönhetően érthető módon, egy enyhe pánik kerítette hatalmába az országot. Cikkünkben elmeséljük, hogyan keletkezett a képhez kapcsolódó baljós legenda, és hogyan végződött az eset. 



Baljós festmények


A 65 festményből álló, Giovanni Bragolin olasz művész által a háború utáni években készített "Crying Boys" alkotássorozat a 20. század második felében vált különösen népszerűvé Európában. Volt valami misztikusan vonzó az ezeken a vásznakon ábrázolt gyerekek szomorú arcában. Észak-Anglia lakói különösen kedvelték a "Crying Boys" reprodukcióit - a konyhákban, a nappalikban, sőt a családi házak és apartmanok hálószobájában is szívesen felakasztották őket. Ám az 1980-as években a briteknek át kellett gondolniuk a hozzáállásukat ezekhez a festményekhez, mert hirtelen kiderült, hogy szenvedést, veszteséget és akár halált is hoztak tulajdonosaiknak. 




"A síró fiú lángoló átka"...


“A síró fiú lángoló átka” - olvasható az 1985 szeptemberében megjelent The Sun című brit újság címlapján. A lapszám fő cikkét egy furcsa történetnek szentelték, amely Ron és May Hall-lal történt az észak-angliai Rotherham városában. Egy házaspár véletlenül a tűzön hagyott egy serpenyőt, ami tűzhöz vezetett, és földig rombolta a házukat. De az elszenesedett törmelék és romok között a tűzoltók találtak egy tárgyat, amely gyakorlatilag sértetlenül maradt ebben a hatalmas tűzben. A "Síró fiú" című festmény reprodukciója volt. A festmény a tűz keletkezésének helye közelében hevert, a szélei kissé megégtek, de a lángok nem érintették a portrén látható szomorú baba arcát. Könnyekkel teli ragyogó kék szemei ​​úgy tűnt, haraggal nézték a pusztulás katasztrofális helyszínét. A következő napokban a helyzet még riasztóbbnak tűnt. Ron Hall bátyja- aki tűzoltóként dolgozott- egy újságírónak elmondta, hogy a városban hirtelen drámaian megnőtt a tűzesetek száma. Mintegy ötven ház leégett, és időről időre a tűzoltók újabb és újabb helyszíneken is megtalálták a Crying Boys reprodukcióit a hamuban. Amelyek valamilyen csoda folytán sértetlenek maradtak… A The Sun szerint Észak-Angliában egyre nőtt a pánik, mivel a festmény több mint 50 000 példánya lógott a brit otthonokban. A misztikus átok hallatán sok Crying Boys tulajdonos megpróbálta elégetni reprodukcióját, de egyiküknek sem sikerült. Ezek a furcsa portrék egyszerűen nem égtek el a tűzben.

 



Giovanni Bragolin és az elátkozott művei


Természetesen az emberek hamarosan érdeklődni kezdtek a „Crying Boys” című alkotássorozat története és alkotójuk személyisége iránt, de nagy csalódásukra nagyon kevés információ maradt meg a Giovanni Bragolin nevű olasz művészről. Élete során soha nem adott interjút, és a művészettörténészek sem írtak róla kritikákat. Senki nem tudta igazán, hogy nézett ki ez az ember. Az újságírók azonban tovább ásták magukat a sztoriban, és sikerült kideríteniük, hogy a Giovanni Bragolin álnéven dolgozó személy 1911-ben született, és valójában Bruno Amadionak hívták. Amikor elkezdődött a második világháború, Benito Mussolini- a Nemzeti Fasiszta Párt vezetője oldalán harcolt. A háború utáni években a művész Velencében telepedett le, megváltoztatta a nevét, és babaportrékat kezdett festeni. Az általánosan elfogadott változat szerint egy háború alatt leégett árvaház gyermekei pózoltak neki.




Az örökbefogadott ördöggyerek


Nem kevésbé érdekes a sorozat központi vászna, mert úgy tartják, hogy Bruno Amadio fiát ábrázolja, akit egyesek szerint örökbe adtak. A művész talán a múltja bűneiért akart vezekelni, ezért később örökbe szeretett volna fogadni egy Don Bonillo nevű gyermeket, aki a háború alatt veszítette el szüleit. Mielőtt Brunóval letelepedett volna, az árva gyermek már több nevelőcsaládot megjárt. A helyi pap figyelmeztette a művészt, hogy az „ördöggyerek” hírneve fűződik a fiúhoz, mert minden pár, aki megsajnálta és örökbe fogadta, különös tűzesetekben halt meg, amelyek hirtelen törtek ki a saját otthonukban. Bruno ennek ellenére ragaszkodott hozzá, hogy elvigye magához Dont, és  megkérte a fiút, hogy pózoljon neki egy portréhoz. Ez a vászon lett a legsikeresebb és legnépszerűbb az egész sorozat közül. A festő azonban nem sokáig örülhetett sikerének, hamarosan ugyanis nagy tűz ütött ki a saját műhelyében. A mester csodával határos módon életben maradt, de komolyan átgondolta a pap szavait, aki azt állította, hogy a fiú „átkozott”. Bruno kirúgta a gyermeket a házából. Azt nem tudjuk, hogyan fejlődött tovább Don Bonillo élete , de 1976-ben Barcelona egyik külvárosában egy autó nagy sebességgel a falnak ütközött és kigyulladt. A volán mögött ülő férfit nem tudták azonosítani a maradványok alapján – mivel túlságosan megégtek. A kesztyűtartóban azonban megtalálták a Don Bonillo nevére szóló jogosítványt. 




Legendák sora


Egy másik legenda szerint Bruno Amadio a saját fiát ábrázolta ezen a képen. A fiú gyermekkorától angyali vonásokkal rendelkezett, de nagyon félénk gyerek volt. Elborzadt mindentől, ami a nyílt tűzhöz kapcsolódott. Ezért, hogy kipréselje a csemetétől a kívánt érzelmeket, a művész gyufát gyújtott, és az arcához közel tartotta. Ezek a zaklatások megtörték a gyermek lelkivilágát, és egy napon az apja műhelyében sírva fakadva a fiú kétségbeesetten kiáltott fel: "Te magad is égni fogsz!" Ez az átok nagyon hamar valóra vált. Bruno Amadio fiának két héttel a festmény elkészülte után magas láza lett és tüdőgyulladást kapott – néhány nap alatt elhunyt. Ezután a tűz az apját is elvitte. A művész elevenen égett el műtermében, ám a tűz okát soha nem derítették ki. Az „ördögi művész” tűzvészben bekövetkezett halála azonban még mindig a miszticizmus szerelmeseinek spekulációja. Egyébként a valóságban úgy tudni, hogy Bruno Amadio életének a nyelőcsőrák vetett, évtizedekkel később. 

 



Hogyan végződött Angliában a Weeping Boys története?


Egyre több sztori érkezett a The Sun szerkesztőségébe pánikba esett lakóktól, akik nem tudtak szabadulni az ominózus reprodukcióktól. Egy újabb súlyos tűzeset után az olasz étteremben- ahol a "Síró fiú" festmény lógott- az újságírók úgy döntöttek, hogy nagyszabású kampányt tartanak a festmények megsemmisítésére. Arra kérték az embereket, hogy küldjék el reprodukcióikat az elátkozott festményekről a szerkesztőségbe, majd összeszedték az összes másolatot, és megháromszorozták a grandiózus máglyát a városon kívüli pusztaságon. A festmények eleinte makacsul ellenálltak a tűznek, de végül megsemmisültek a lángokba. Az ominózus "Weeping Boys" elpusztítása után a britek végre megkönnyebbülten fellélegezhettek. A misztikus tüzek megszűntek, ám az ijesztő képek legendája még mindig él.



6 megtekintés0 hozzászólás

Comments


bottom of page