Dolgozz magadon
velem
Gyógyulás az alkotásokon át:
Mi az a művészetterápia, és miért érdemes kipróbálni?
A művészet mindannyiunknak mást jelent. Van, akinek önkifejezést, van akinek terápiát, van akinek szórakozást, és olyan is akad, akinek mindezt egyszerre. Abban azonban mindannyian megegyezhetünk, hogy egy éppen tetsző zene, festmény, írás mind gyógyító hatással van a lelkünkre, és ha hagyjuk, akár az egész világunkat képes felfordítani. De tudtad, hogy a kreatív önkifejezés elősegítheti a gyógyulást, és a mentális jólétet? Egyáltalán mi a művészetterápia, és hogyan kell elképzelni egy ilyen csoportos, vagy egyéni terápiás módszert?
Lépj alkotáson át a gyógyulás útjára
A művészet és az alkotás soha nem hagyta hidegen az embert. Azt sem, aki készítetette őket, és azt sem, aki csodálta más munkáját. Ez egy olyan folyamat, ami jót tesz annak is akit elégedettséggel tölti el azt aki nézi vagy hallgatja, de még jobbat tesz azzal, aki kiadhatja magából a fájdalmat vagy az örömöt, (általában inkább a fájdalmat) sokszor anélkül hogy egy szót is szólna. Művészettel lerakhatjuk a lelkünk terheit úgy, hogy közben valami különlegeset hagyunk hátra a világnak, egy darabot magunkból. És ettől annyira csodálatos ez az egész dolog. Nem egy, nem két olyan művész van a történelemben, akik mentális betegséggel küzdöttek, és lenyűgöző alkotásokat hagytak hátra magukból az utókornak.
A művészeti módszerek alkalmazása a pszichés zavarok kezelésére és a mentális egészség javítására művészetterápiaként ismert. A művészetterápia egy olyan technika, amely abban az elképzelésben gyökerezik, hogy a kreatív kifejezés elősegítheti a gyógyulást és a mentális jólétet. Az emberek évezredek óta támaszkodnak a művészetekre a kommunikáció, az önkifejezés és a gyógyítás terén, de a művészetterápia csak az 1940-es években kezdett formális programmá válni - írja a verywellmind.
Akkoriban az orvosok megjegyezték, hogy a mentális betegségben szenvedő egyének gyakran rajzokban és más műalkotásokban fejezték ki magukat, ami sokakat arra késztetett, hogy megvizsgálják a művészet gyógyító stratégiaként való használatát. Azóta a művészet a terápiás terület fontos részévé vált, és egyes értékelési és kezelési technikákban is alkalmazzák.
Mi a művészetterápia és mi a célja?
A művészetterápia célja, hogy a kreatív folyamatot felhasználva segítse az embereket az önkifejezés felfedezésében, és ennek során új utakat találjanak a személyes betekintés megszerzésére és az új megküzdési készségek fejlesztésére. A művészet létrehozását vagy értékelését arra használják a terápia során, hogy segítsenek az embereknek az érzelmek felfedezésében, az öntudat fejlesztésében, a stressz kezelésében, az önbecsülés növelésében és a szociális készségek fejlesztésében.
A művészetterápiában alkalmazott technikák a következők lehetnek:
-
Kollázs
-
Színezés
-
Firkálás és firkálás
-
Rajz
-
Ujjfestés
-
Festmény
-
Fényképezés
-
Szobrászat
-
Munka agyaggal
Miközben a kliensek műalkotást készítenek, elemezhetik mit készítettek, és milyen érzéseket keltett bennük az előállítása. Művészetük feltárása révén az emberek olyan témákat és konfliktusokat kereshetnek, amelyek hatással lehetnek gondolataikra, érzelmeikre és viselkedésükre.
Miben segíthet a művészetterápia?
A művészetterápia számos mentális zavar és pszichés szorongás kezelésére használható. Sok esetben más pszichoterápiás technikákkal, például csoportterápiával vagy kognitív-viselkedési terápiával (CBT) együtt is használható.
Néhány olyan állapot, amelyek kezelésére a művészetterápia alkalmazható:
-
Az öregedéssel kapcsolatos problémák
-
Szorongás
-
Rák
-
Depresszió
-
Étkezési zavarok
-
Érzelmi nehézségek
-
Családi vagy párkapcsolati problémák
-
Egészségi állapot
-
Más egészségügyi problémákhoz kapcsolódó pszichés tünetek
-
Poszttraumás stressz zavar (PTSD)
-
Pszichoszociális problémák
-
Feszültség
-
A szerhasználat zavara
A művészetterápia előnyei
A Journal of the American Art Therapy Association folyóiratban megjelent 2016-os tanulmány szerint kevesebb mint egy óra kreatív tevékenység csökkentheti a stresszt, és pozitív hatással lehet a mentális egészségre, függetlenül a művészi tapasztalattól vagy tehetségtől. A művészetterapeuta különféle művészeti módszereket alkalmazhat, beleértve a rajzolást, festést, szobrászatot és kollázst a kisgyermekektől az idősebb felnőttekig. Azok a kliensek, akik átéltek érzelmi traumát, fizikai erőszakot, családon belüli bántalmazást, szorongást, depressziót és egyéb pszichológiai problémákat, elindulhatnak a gyógyulás útján ezzel a kreatív önkifejezési módszerrel, és a művészetterapeuta útmutatásával.
Néhány helyzet, amikor a művészetterápia segíthet:
-
Súlyos stresszt tapasztaló felnőttek
-
Az iskolában vagy otthon viselkedési vagy szociális problémákkal küzdő gyermekek
-
Gyermekek vagy felnőttek, akik traumatikus eseményt éltek át
-
Tanulásban akadályozott gyermekek
-
Agysérüléssel élő egyének
-
Mentális egészségügyi problémákkal küzdő emberek
Nem kell művésznek lenned, hogy kipróbáld
Az embereknek nem kell művészi képességekkel vagy különleges tehetséggel rendelkezniük ahhoz, hogy részt vegyenek a művészetterápiás foglalkozásokon, és a tévhitekkel ellentétben minden korosztály számára alkalmasak, beleértve a gyermekeket, a tizenéveseket és a felnőtteket is. Egyes kutatások azt sugallják, hogy a művészet jelenléte is szerepet játszhat a mentális egészség javításában.
Ez nem ugyanaz, mint egy rajz óra
Az emberek gyakran csodálkoznak azon, hogy miben különbözik egy művészetterápiás foglalkozás a művészeti óráktól. Ahol egy művészeti óra a technika tanítására vagy egy konkrét késztermék létrehozására összpontosít, a művészetterápia inkább arra irányul, hogy a kliensek a belső tapasztalatukra összpontosítsanak.
A művészetterápia nem mindenkinek való
A művészetterápia nem mindenkinek megfelelő, nem tud mindenkit meggyógyítani. A művészetterápia nem bizonyult hatékonynak minden mentális egészségi állapot esetén. Egy metaanalízis azt találta, hogy a művészetterápia nem hatékony a skizofrénia pozitív vagy negatív tüneteinek csökkentésében.